Napsala jsem vám dopis

Přeji vám příjemné čtení a těším se na vaše reakce. <br /> S radostí z maličkostí, Káťa
Přeji vám příjemné čtení a těším se na vaše reakce.
S radostí z maličkostí, Káťa
Mgr. Kateřina Pelcová, zakladatelka Nadačníku

Krásný den, kolegové a kolegyně z pomáhajících organizací.

Přeji si podělit se s vámi o změny, které plánuji v Nadačníku zavést. Rozhodla jsem se s vámi sdílet události posledních dvou let. Věřím, že má zpověď vám pomůže porozumět dalšímu ubíhání Nadačníku.

Příběh Nadačníku se píše od roku 2015, kdy vznikla první myšlenka. Moje vize. Své nadšení jsem sdílela a přidali se další úžasní lidé, kteří mě nesmírně podpořili v realizaci. V roce 2016 jsme slavnostně vstoupili na trh. V jednu dobu nás bylo v týmu téměř deset. O pár měsíců později jsme zjistili, že pro vysoké náklady a nulové příjmy musíme přijmout pro tým nepopulární rozhodnutí - fungování na dobrovolnické bázi. Obava, že taková cesta není pro členy týmu dlouhodobě udržitelná, se brzy naplnila. Více jak rok poskytuji poradenství v Nadačníku sama s dopomocí dobrovolníků.

Dosud jsem služby Nadačníku poskytovala bezplatně. S každým profesionálem jsem řešila situaci jeho klienta individuálně. Mnohým z vás jsem pomáhala rozšířit zdroje pro vaše klienty. Na základě údajů a potřeb vašich klientů jsem vyhledávala nadační příspěvky, sociální dávky a příspěvky pojišťoven, které by dokázaly situaci zahojit ještě tento měsíc. Azylovým domům jsem pomáhala jak získávat dávky pro samoživitelky, tak i žádala nadace o nadační příspěvky a propojovala je s organizacemi, které pomáhají s vymáháním alimentů. Sociálním pracovnicím jsem šetřila čas při získávání informací, na co dalšího má jejich klient možnost dosáhnout. 

Ano, pomáhala jsem takto i jednotlivcům. Lidem, kteří mají v rodině někoho, kdo se o sebe nemůže postarat sám, jsem pomáhala získat zapůjčení kompenzačních pomůcek, příspěvky od pojišťoven, nárokové i nenárokové sociální dávky na placení služeb, jako je osobní asistence nebo zařízení, kde se o daného člena rodiny postarají. Vdovám jsem pomáhala najít cesty, jak mít přístup k prostředkům navzdory dědickému právu. Rodinám, které mají děti v pěstounské péči, jsem pomáhala s orientací v systému dávek. Lidem, kteří používají invalidní vozík, zase získat prostředky na nákup mnoha pomůcek (například handycar). Radila jsem jim, jak si zařídit bydlení, kde a jakou formou poptávat práci.  Když se dnes ohlédnu, cítím silné zadostiučinění.

Důsledkem poskytování pomoci “jeden na jednoho” bylo, že jsem nestíhala aktualizovat, natož rozšiřovat informace na webových stránkách. Zavalena vlastní potřebou pomáhat “hned a všem, co se ozvou” jsem upustila od původního poslání Nadačníku. Sama jsem zapomněla, že prioritou bylo předávat informace tak, aby byly dostupné, srozumitelné, s příklady, aby se v nich orientoval bez pomoci odborníka i naprostý laik.  Ač jsem se sebe víc snažila, nestíhala jsem kvalitně aktualizovat informace na stránkách. Přeji si mít prostor soustředit se na gró Nadačníku. Vám i sobě přeji, aby informace na Nadačníku byly komplexní, abyste se na ně mohli spolehnout. Přeji si, aby Nadačník byl pro vás profesní oporou pro vyhledávání zdrojů pro vaše klienty.

Dospěla jsem k rozhodnutí, že musím služby zpoplatnit. Aktuálně pracuji na vytvoření uzavřené části webu. Připravuji pro vás srozumitelné návody, doporučení, adresář kontaktů a mnohé další vychytávky, které jsem při poskytování poradenství vytvořila.  Uzavřená část webu bude přístupná jen organizacím, které si ji mohou dovolit zaplatit.  Mým posláním je pomáhat tam, kde situace nastala nenadále, kde se lidem rychle změnil život (například po úraze, automobilové nehodě, při úmrtí, náhlém odchodu některého člena rodiny...). A to jak přes organizace, přes vás, tak i přímo. 

Říkáte si, proč to ta holka dělá, když se dají najít informace volně na internetu? 

Ano, dají, ale vyhledávání informací a ověřování, zda jsou skutečně pravdivé, zabere i vám hodně času. Však to znáte. Už jste nějaký rok ze školy. Normy, které jste se učili ke zkouškám, už jsou změněny. Často i profesionál přemýšlí, zda skutečně má v ruce správný formulář (ten pro tento rok, pro tento úřad), jestli mu náhodou neunikla nějaká další možnost, kde získat příspěvek, jak urychlit komunikaci s úřadem… Je toho opravdu mnoho.

Jsem magistra sociální práce, oboru se věnuji přes 10 let. Nabrala jsem zkušenosti u nás i v zahraničí a krkolomně jsem se dostala ke zdrojům informací, které pro vás překládám do srozumitelného jazyka. Je pro mě velice důležité, aby lidé ve vašich organizacích i lidé v tíživých situacích nebyli diskriminovaní “legislativní hatmatilkou”.

Vážím si, že vaše organizace s námi byla při našich začátcích. Jsem vděčna za vaši důvěru. Chci si vás i nadále hýčkat. Rozhodla jsem se vám, spolupracujícím organizacím, nabídnout zvýhodněnou cenu. 

Pokud jste dočetli až sem, nejspíše služby opravdu využíváte a dávají vám smysl. Nastupte se mnou na novou plavbu. Ocením, když mi napíšete vaše podněty a přání, jaké informace byste v Nadačníku rádi našli.

S radostí z maličkostí,

Mgr. Kateřina Pelcová
Mgr. Kateřina Pelcová