Stránky jsou momentálně v rekonstrukci, omlouváme se za případné problémy s nedostupností některých jeho částí.

Děkujeme za pochopení. Tým Nadačníku.

Porodné

Porodné

Přece si tu krásnou chvíli nepokazíš starostí o rodinný rozpočet. S tím Ti pomůže porodné, které dostaneš jako bonus po narození dítěte. Porodné záleží na příjmu rodiny a vyplácí se jen na první nebo druhé dítě. Jestliže má rodina (nebo jen matka samoživitelka) opravdu nízké příjmy, dostane jednorázově vyplaceno porodné na první dítě ve výši 13 000 Kč, na druhé dítě pak 10 000 Kč.

Co znamená opravdu nízký příjem? Součet peněz, které rodina získá za čtvrtletí (3 kalendářní měsíce) před narozením dítěte je nižší než 2,7 násobek životního minima rodiny. Do příjmů se nezapočítává rodičovský příspěvek a příspěvek na dítě.

Nárok na porodné máš za stejných příjmových podmínek, i pokud jsi osobou, která převzala do péče dítě mladší 1 roku. Bohužel tu musíme zmínit i možnost, že nárok na porodné má otec dítěte v případě, že maminka splnila podmínky pro nárok porodného a po narození dítěte zemřela. Na vyřízení žádosti o porodné máš jeden rok.

Příklad: Pokud se Tvoje dítě narodilo v lednu, v únoru nebo v březnu, nárok na porodné máš v případě, že rodinný příjem za předchozí říjen, listopad a prosinec byl nižší než 2,7 násobek životního minima. Zde se můžeš podívat na tabulku s aktuálními čísly na webu ministerstva.

Pokud tedy potřebuješ podat žádost o přiznání porodného, je potřeba dojít na pobočku Úřadu práce nejbližší tomu, kde máš nahlášený trvalý pobyt a zde jít na oddělení Dávky státní sociální podpory. Nezapomeň s sebou vzít rodný list dítěte.

Na Úřadu práce se domluvíš s paní referentkou a dostaneš formulář, který je potřeba vyplnit. Pokud si ho chceš připravit v klidu doma, najdeš ho tady.

Zdarma e-book: 8 kroků,
jak úspěšně vyplnit žádost.

Povím Ti více o možnostech, jak zlepšit svou finanční situaci. Prostřednictvím e-booku se stanu Tvým průvodcem ve světě nadačních příspěvků. Dozvíš se, jak správně vyplnit žádost o nadační příspěvek, a prozradím Ti mnoho užitečných tipů.