Stránky jsou momentálně v rekonstrukci, omlouváme se za případné problémy s nedostupností některých jeho částí.

Děkujeme za pochopení. Tým Nadačníku.

Příspěvek na zvláštní pomůcku

Příspěvek na zvláštní pomůcku

Každý, koho trápí postižení, dokáže vymyslet alespoň jednu věc, která by mu usnadnila život. Pokud máš těžkou vadu nohou, zad či pohybového ústrojí, těžké sluchové či zrakové postižení, pak máš nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku. Nepříznivý zdravotní stav musí však trvat déle než 1 rok. Tento příspěvek je určen na pomůcky, které Ti usnadní zapojení se do společnosti.

Pokud postižením trpí například tvé dítě, můžeš zažádat o příspěvek pro něj. Pokud je osoba, pro kterou žádáš, starší 1 roku, můžeš žádat na spoustu pomůcek. Pokud je osoba starší 3 let, můžeš už žádat příspěvek na motorové vozidlo i úpravu bytu a všechny další pomůcky. Je-li osoba starší 15 let, můžeš žádat i o vodícího psa.

Zvláštní pomůcka umožní Tobě nebo osobě, pro kterou žádáš, sebeobsluhu nebo realizaci pracovního uplatnění, přípravu na budoucí povolání, získávání informací, vzdělávání i styk s okolím. Ale pozor, touto zvláštní pomůckou nemají na mysli zdravotnický prostředek, který je hrazen z pojištění, ani další zdravotnické prostředky, které si chceš pořídit a pojišťovna Ti je nechce zaplatit, protože nevznikly důvody ke 100% potřebě.

Žádáš-li o příspěvek na motorové vozidlo pro sebe, musí být doloženo, že se v měsíci několikrát musíš přepravovat, že jsi oprávněn řídit nebo alespoň se převážet. Pomůcky jsou rozděleny do dvou kategorií - v ceně do 24 000 Kč a nad 24 000 Kč. Od toho se pak odvíjí přesné podmínky žádosti. Pokud ale žádáš třeba na pořízení schodišťové plošiny, můžeš v nejkrajnějším případě žádat až 400 000 Kč.

Pokud tedy potřebuješ příspěvek na zvláštní pomůcku, je potřeba dojít na pobočku Úřadu práce nejbližší tomu, kde máš nahlášený trvalý pobyt. Zde pak vyhledat oddělení Dávky pro OZP. Rovnou si vezmi sebou svůj průkaz ZTP nebo ZTP/P nebo průkaz dítěte, pokud jako zákonný zástupce vyřizuješ příspěvek pro něj. 

Na Úřadu práce se domluvíš s paní referentkou a dostaneš formulář, který je potřeba vyplnit. Také Ti bude řešeno, co vše musíš doložit v souvislosti s tím, o jakou pomůcku žádáš. Jestli se na to chceš alespoň částečně připravit, formulář se dá vyplnit i on-line. Je k dispozici na stránkách Úřadu práce. Koukni zde.

Více informací najdeš na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí

Zdarma e-book: 8 kroků,
jak úspěšně vyplnit žádost.

Povím Ti více o možnostech, jak zlepšit svou finanční situaci. Prostřednictvím e-booku se stanu Tvým průvodcem ve světě nadačních příspěvků. Dozvíš se, jak správně vyplnit žádost o nadační příspěvek, a prozradím Ti mnoho užitečných tipů.