Stránky jsou momentálně v rekonstrukci, omlouváme se za případné problémy s nedostupností některých jeho částí.

Děkujeme za pochopení. Tým Nadačníku.

Příspěvek na živobytí

Příspěvek na živobytí

Bydlení jsi zaplatil, ale nezbylo Ti nic. Přece nebudeš do konce měsíce jíst suchý chleba. Požádej raději o příspěvek, který dostaneš, jestliže Ti po zaplacení nákladů na bydlení nezůstává na živobytí. Příspěvek na živobytí nemá jasně definováno, kdy jej dostaneš. Každá žádost je posuzována individuálně. Dá se však říci, že záleží na Tvé životní situaci a příjmech. Nemůžeme Ti slíbit, že příspěvek získáš, ale určitě to zkus. Více informací na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

 

Sice platí určitá pravidla, ale vzhledem k tomu, že osud přináší různé chvíle a situace, lze z nich ustoupit. Třeba vyloučit některé společně posuzované osoby, respektive počítání s jejich příjmy. Nárok na příspěvek na živobytí vzniká Tobě nebo rodině, pokud po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje příjem Tvůj nebo rodiny částky živobytí.

 

Částka živobytí je stanovena pro každou osobu individuálně, a to na základě hodnocení její snahy a možností. Pro stanovení živobytí okruhu společně posuzovaných osob se jednotlivé částky živobytí osob sčítají. Částka živobytí se odvíjí od částek existenčního a  životního minima. Částka se zvyšuje, pokud třeba musíš dodržovat lékařem nařízenou dietu.

Pokud

dlužíš na výživném pro nezletilé dítě

  • jsi v evidenci uchazečů o zaměstnání proto, že z Tvé strany došlo k porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnání zvlášť hrubým způsobem
  • s Tebou byl skončen jiný pracovní poměr z obdobného důvodu,

činí příplatek na živobytí částku existenčního minima případně zvýšenou z důvodu dietního stravování. Stejně tomu tak je i v případě, že Ti je po celý měsíc poskytována zdravotní péče ve zdravotnickém zařízení.

Pokud tedy potřebuješ příspěvek na živobytí, je potřeba dojít na pobočku Úřadu práce nejbližší tomu, kde máš nahlášený trvalý pobyt, a zde jít na oddělení Pomoc v hmotné nouzi.

Rovnou si vezmi sebou nájemní, družstevní nebo kupní smlouvu k bytu nebo domu, ať můžeš prokázat oprávnění v bytě nebo domě bydlet. Pak také potvrzení o výši příjmů, pokud nejsi v evidenci uchazečů o zaměstnání. Taky je potřeba mít sebou doklady o uhrazených nákladech na bydlení za poslední čtvrtletí. Náklady se rozumí nájemné, energie a služby. Dále musíš uvést, kolik lidí s Tebou bydlí a jaké mají příjmy.

Na Úřadu práce se domluvíš s paní referentkou a dostaneš formulář, který je potřeba vyplnit. Ale pokud se na to chceš připravit, formulář se dá vyplnit i on-line, je na stránkách Úřadu práce. Koukni tady.

Zdarma e-book: 8 kroků,
jak úspěšně vyplnit žádost.

Povím Ti více o možnostech, jak zlepšit svou finanční situaci. Prostřednictvím e-booku se stanu Tvým průvodcem ve světě nadačních příspěvků. Dozvíš se, jak správně vyplnit žádost o nadační příspěvek, a prozradím Ti mnoho užitečných tipů.