Stránky jsou momentálně v rekonstrukci, omlouváme se za případné problémy s nedostupností některých jeho částí.

Děkujeme za pochopení. Tým Nadačníku.

Doplatek na bydlení

Doplatek na bydlení

Dostáváš už příspěvek na bydlení a stále to nestačí? Nezoufej, od toho je tu doplatek na bydlení. Jeho výše se určuje podle toho, kolik peněz Ti zůstane po zaplacení všech nákladů spojených s bydlením. Pokud tedy pobíráš i příspěvek na bydlení a máš pořád hluboko do kapsy, tohle je Tvá šance. Doplatek na bydlení by měl pomáhat zaplatit nájem a náklady na bydlení. Nárok na doplatek má vlastník nebo osoba, která v bytě bydlí na základě smlouvy. Opět se posuzují Tvoje příjmy a výdaje na bydlení.

Důležitou podmínkou tohoto doplatku je i získání nároku na příspěvek na živobytí. To znamená, že nejprve musíš získat příspěvek na živobytí (jiná dávka), až poté zažádat o doplatek na bydlení. Více informací najdeš na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Doplatek na bydlení se řadí do kategorie Pomoc v hmotné nouzi. Proto tenhle doplatek, respektive zákon o hmotné nouzi pamatuje i na specifické situace spojené s bydlením. V ojedinělých zvláštních případech může orgán pomoci v hmotné nouzi doplatek na bydlení poskytnout do části bytu, po splnění hygienických podmínek a udělení souhlasu obce do ubytovacího zařízení a po splnění stavebně technických standardů kvality bydlení do jiného než obytného prostoru. Jako případ hodný zvláštního zřetele se vždy považuje ubytování v pobytových sociálních službách (např. azylový dům, domov pro seniory, chráněné bydlení).

Postup, jak si to zařídíš, je skoro stejný jako u příspěvku na bydlení, jen půjdeš na jiné oddělení.

Pokud tedy potřebuješ doplatek na bydlení, je potřeba dojít na pobočku Úřadu práce nejbližší tomu, kde máš nahlášený trvalý pobyt, a zde jít na oddělení Pomoc v hmotné nouzi.

Rovnou si vezmi sebou nájemní, družstevní nebo kupní smlouvu k bytu nebo domu, ať můžeš prokázat oprávnění v bytě bydlet. Pak také potvrzení, že Ti byl přiznán Příspěvek na živobytí.  Taky je potřeba mít sebou doklady o uhrazených nákladech na bydlení za poslední čtvrtletí. Náklady se rozumí nájemné, energie a služby. Dále musíš uvést, kolik lidí s tebou bydlí a jaké mají příjmy.

Na Úřadu práce se domluvíš s paní referentkou a dostaneš formulář, který je potřeba vyplnit. Ale pokud se na to chceš připravit, formulář se dá vyplnit i on-line, je k dispozici na stránkách Úřadu práce. Koukni zde.

Zdarma e-book: 8 kroků,
jak úspěšně vyplnit žádost.

Povím Ti více o možnostech, jak zlepšit svou finanční situaci. Prostřednictvím e-booku se stanu Tvým průvodcem ve světě nadačních příspěvků. Dozvíš se, jak správně vyplnit žádost o nadační příspěvek, a prozradím Ti mnoho užitečných tipů.