Příběh Martina Zacha

O svůj příběh se podělil také Martin Zach, kterého možná znáš z novin nebo televize. Napovíme Ti. Je to Muž roku 2009. Jeho příběh jistě dokáže inspirovat mnoho lidí. Přečti si jej a dozvíš se více.

Ahoj,

jmenuji se Martin, pocházím z Vrchlabí. Od útlého mládí byl mým největším koníčkem sport. Provozoval jsem všechny možné sportovní aktivity. Začínal jsem hokejem, fotbalem a nakonec jsem zakotvil u běžeckého lyžování. Tomuto sportu jsem se věnoval přes 10 let. Nejprve jsem reprezentoval své rodné město Vrchlabí a na střední škole jsem přešel do týmu Nového Města na Moravě. Dosáhl jsem několika úspěchů, na českém i mezinárodním poli. Stal jsem se i členem reprezentačního týmu mládeže. Po absolvování gymnázia jsem běh na lyžích skloubil se studiem na VŠ. Vystudoval jsem obor Tělovýchova a sport na Masarykově Univerzitě v Brně. Svoji profesionální sportovní kariéru jsem ukončil v sezoně 2008/2009. To mi umožnilo více se věnovat studiu a také dalším aktivitám. Krom jiného jsem se začal věnovat modelingu. V srpnu 2009 jsem vyhrál soutěž Muž roku.

Na konci srpna 2009 jsem se zúčastnil exhibice skoku na lyžích do vody. Při druhém skoku jsem si způsobil vážné zranění krční páteře. Byl jsem helikoptérou transportován do nemocnice v Hradci Králové, odkud jsem byl po 10 dnech převezen do FN Motol, kde jsem podstoupil reoperaci a strávil přibližně 3 měsíce na spinální jednotce. Od ledna 2010 jsem byl v rehabilitačním centru v Kladrubech. Na konci června 2010 mně zde pobyt skončil. Poté jsem byl několikrát na pobytu v Centru Paraple. Dále jsem také absolvoval rehabilitaci ve Vojenském rehabilitačním ústavu na Slapech.

Kvůli zranění jsem musel přerušit studium na VŠ. V roce 2010 jsem měl dokončit poslední ročník magisterského programu. Pokračovat jsem mohl až na podzim v roce 2010. Vzhledem k mému hendikepu to nebylo lehké, ale zvládl jsem to a studium dokončil získáním titulu Mgr. Na jaře 2012. I přes to, že nemohu hýbat prsty na rukou, jsem schopen používat počítač, což bylo pro studium velice důležité.

Nyní se opět věnuji různým sportům, jako je handbike, atletika, monoski, posilovna, kiting, rehabilitačnímu cvičení, hipoterapii a podpoře různých projektů, jak charitativních, tak i takových, jako je Nadačník.

Nadačník je ojedinělá záležitost, která umožňuje lidem se znevýhodněním jednodušší a rychlejší přístup k nadačním financím, které jsou pro náš život tak potřebné.

Komentáře