Napsala jsem vám dopis

Přeji vám příjemné čtení a těším se na vaše reakce.
S radostí z maličkostí, Káťa

Mgr. Kateřina Pelcová, zakladatelka Nadačníku

Přeji si podělit se s vámi o změny, které plánuji v Nadačníku zavést. Sama přijímám změny lépe, když vím, proč se dějí a co mají přinést za užitek. Rozhodla jsem se s vámi sdílet události posledních dvou let. Věřím, že má zpověď vám pomůže porozumět dalšímu ubíhání Nadačníku.

Příběh Nadačníku se píše od roku 2015, kdy vznikla první myšlenka. Moje vize. Své nadšení jsem sdílela a přidali se další úžasní lidé, kteří mě nesmírně podpořili v realizaci. V roce 2016 jsme slavnostně vstoupili na trh. V jednu dobu nás bylo v týmu téměř deset. O pár měsíců později jsme zjistili, že pro vysoké náklady a nulové příjmy musíme přijmout pro tým nepopulární rozhodnutí - fungování na dobrovolnické bázi. Obava, že taková cesta není pro členy týmu dlouhodobě udržitelná, se brzy naplnila. Více jak rok poskytuji poradenství v Nadačníku sama s dopomocí dobrovolníků.

Dosud jsem služby Nadačníku poskytovala bezplatně. S každým jsem řešila jeho situaci individuálně. Samoživitelům jsem pomáhala získat dávky v hmotné nouzi, žádala nadace o nadační příspěvky a propojovala je s organizacemi, které pomáhají s vymáháním alimentů. Lidem, kteří mají v rodině někoho, kdo se o sebe nemůže postarat sám, jsem pomáhala získat zapůjčení kompenzačních pomůcek, příspěvky od pojišťoven, nárokové i nenárokové sociální dávky na placení služeb, jako je osobní asistence nebo zařízení, kde se o daného člena rodiny postarají. Vdovám jsem pomáhala najít cesty, jak mít přístup k prostředkům navzdory dědickému právu. Rodinám, které mají děti v pěstounské péči, jsem pomáhala s orientací v systému dávek. Lidem, kteří používají invalidní vozík, zase získat prostředky na nákup mnoha pomůcek (například handycar). Radila jsem jim, jak si zařídit bydlení, kde a jakou formou poptávat práci. Když se dnes ohlédnu, cítím silné zadostiučinění.

Důsledkem poskytování pomoci “jeden na jednoho” bylo, že jsem nestíhala aktualizovat, natož rozšiřovat informace na webových stránkách. Zavalena vlastní potřebou pomáhat “hned a všem, co se ozvou” jsem upustila od původního poslání Nadačníku. Sama jsem zapomněla, že prioritou bylo předávat informace tak, aby byly dostupné, srozumitelné, s příklady, aby se v nich orientoval bez pomoci odborníka i naprostý laik. Laik, kterému se změnil náhle život a neví, kam a na koho se obrátit. Ač jsem se sebevíc snažila, nestíhala jsem kvalitně aktualizovat informace na stránkách, což bralo čas oběma stranám. Přeji si mít prostor soustředit na gró Nadačníku. Vám i sobě přeji, aby informace na Nadačníku byly komplexní a abyste se na ně mohli spolehnout.

Dospěla jsem k rozhodnutí, že musím služby zpoplatnit. Aktuálně pracuji na vytvoření uzavřené části webu. Připravuji pro vás srozumitelné návody, doporučení, adresář kontaktů a mnohé další vychytávky, které jsem při poskytování poradenství vytvořila. Uzavřená část webu bude přístupná jen lidem, kteří si ji mohou dovolit zaplatit. Je nám jasné, že ne všichni si mohou službu dopřát. Dokonce to často vypadá, že právě oni by službu potřebovali nejvíce. Přiznala jsem si však, že mým posláním není spasit svět, i když bych si to přála. Mým posláním je pomáhat tam, kde situace nastala nenadále, kde se lidem rychle změnil život (například po úraze, automobilové nehodě, úmrtí, náhlém odchodu některého ze členů rodiny,...). 

Říkáte si, proč to ta holka dělá, když se dají najít informace volně na internetu? 

Ano, dají, ale vyhledávání informací a ověřování, zda jsou skutečně pravdivé i vám zabere hodně času. Nebudete vědět, zda skutečně máte správný formulář (ten pro tento rok) nebo jestli vám náhodou neunikla nějaká další možnost, kde získat příspěvek, jak urychlit komunikaci s úřadem… Je toho opravdu mnoho.

Jsem magistra sociální práce, oboru se věnuji přes 10 let. Nabrala jsem zkušenosti u nás i v zahraničí a krkolomně jsem se dostala ke zdrojům informací, které pro vás překládám do srozumitelného jazyka. Je pro mě velice důležité, abyste v tíživých situacích nebyli diskriminováni “legislativní hatmatilkou”.

Už nemusíte trávit volný čas hledáním a surfováním na internetu ani zkoušením podávání žádostí a hledáním telefonních čísel na organizace či zjišťováním, proč formulář, který jste na úřad donesli, není ten správný. Nadačník pro vás bude místem, kde všechny informace snadno najdete. Já informace vyhledám a jejich správnost ověřím za vás. Chci, abyste měli všechno na jednom místě. 

Vážím si, že jste s námi byli při našich začátcích. Jsem vděčná za vaši důvěru. Chceme si vás i nadále hýčkat. Rozhodla jsem se vám, našim klientům, nabídnout zvýhodněnou cenu. 

Pokud jste dočetli až sem, nejspíše služby opravdu využíváte a dávají vám smysl. Nastupte se mnou na novou plavbu. Ocením, když mi napíšete vaše podněty a přání, jaké informace byste v Nadačníku rádi našli.

S radostí z maličkostí,

Mgr. Kateřina Pelcová